Cześć, masz 2 minuty! Łap kartki-rozgrzewki.

Agata/ Marzec 2, 2018

Niech uczniowie złapią kartki-rozgrzewki i rozgadają się na początku zajęć.

Dla kogo są kartki?

Kartki-rozgrzewki są dla każdego poziomu 🙂 Słowa na kartkach są podstawowe, ale na tyle uniwersalne, że można o nich mówić bez końca – opowiadając czym są albo co się nimi robi, o swoich doświadczeniach z nimi albo opiniach na ich temat.

W zestawie znajdziecie:

  • 6 arkuszy po 8 kartek;
  • pustą wersję w formacie A4, na której możecie Wy albo uczniowie wybrać słowa do wpisania.

Kilka informacji technicznych:

  • drukujcie na A4 – taki jest ich właściwy rozmiar; kartki będą mieć 9,8 x6,9 cm (po olaminowaniu i zostawieniu cienkiej ramki rozmiar wynosi 10 x 7 cm);
  • pliki są w trybie CMYK – dzięki temu kolory widoczne na monitorze będą takie same po wydrukowaniu;
  • apel na sam koniec – olaminujcie wydruki, żeby papier i tusz nie poszły na marne 🙂

Jak to się robi?

Każdy uczeń bierze jedną kartkę i mówi o słowie na niej przez 2 minuty do osoby, z którą pracuje. Na początku możemy dać im jakieś pół minuty na pozbieranie myśli. Dla poziomu A1 2 minuty mogą wydawać się za długie, chociaż nie raz uczniowie zaskoczyli mnie swoją pomysłowością i gadatliwością 🙂 Jeśli będą narzekać, że 2 minuty to za dużo, zmniejszmy czas – nie  chodzi o to, żeby się męczyli, tylko trochę pogadali. Czasem rozgadują się na tyle, że przewidziany czas to za mało.

Jeśli chcemy urozmaicić ćwiczenie, poprośmy uczniów, aby zmienili parę i opowiedzieli nowej osobie co usłyszeli wcześniej.

Co nam to daje?

Uczniowie rozgrzewają swoje paszcze i mózgi. Mają również okazję lepiej poznać kolegów i koleżanki z grupy, jeśli rozmawiają o swoich doświadczeniach albo opiniach. Jak zwykle możemy przemycić również powtórkę prosząc uczniów o wykorzystanie konkretnych słów w swoich wypowiedziach. Na tablicy możemy napisać słownictwo albo gramatyczne struktury, które chcielibyśmy, żeby uczniowie wykorzystali. Dajmy im jednak wybór – jeśli chcą to zrobić, super; jeśli im się to nie uda, to też jest ok.

kartki-rozgrzewki jako warm up kartki-rozgrzewki jako warm up kartki-rozgrzewki jako warm up kartki-rozgrzewki jako warm up kartki-rozgrzewki jako warm up kartki-rozgrzewki jako warm up kartki-rozgrzewki jako warm up